HAW Office Hours

Until 14 November 2019:

Mon: closed
Tue: 10am-4pm
Wed: 10am-4pm
Thur: closed
Fri: closed
Phone: 02 6041 3417
Mobile: 0417 688 852 (if urgent)
Or contact the relevant board member.  Detais here




 

HertzLogo.jpg

Entries for 'Operations'

Congratulations to Norths - Division 1 Men Premiers

Norths 4 (Ian Beath, Ewan Kelly, Michael Menzie, Josh Verity) defeated United 3 (Tim Smith 2, Dion Wright 1)

Best on Ground: Ewan Kelly

 

Congratulations to Falcons - Division 1 Women Premiers

Falcons 4 (Sally Borella 3, Emma Pontt) defeated Magpies 1 (Ellie Jarratt)

Best on Ground: Jess Madden

 

Congratulations to United- Division 2 Men Premiers

United 2 (Leigh Wignall 2) defeated Magpies 1 (Nathan Sutherland)

Best on Ground: Justin Burns

 

Congratulations to United - Division 2 Women Premiers

United 4 (Emma Eyles 2, Clodagh Blain, Brooke Dickins, Erinne Lutz) defeated Norths 2 (Kath Donnolley, Jo Peachey)

Best on Ground: Emma Eyles

 

Congratulations to Norths - Division 3 Men Premiers

Norths 6 (Scott Sippel 2, Sam Clark, Luke Pontt, Shane Smead, Jade Taylor) defeated United 2 (Chris Scutcheon, Robert Shanks)

Best on Ground: Luke Pontt

 

Congratulations to Magpies- Division 3 Women Premiers

Magpies 1 (Kathryn Kane) defeated Norths 0

Best on Ground: Linda Adams

 

Congratulations to Norths - Masters Women Premiers

Norths 6 (Liz Smead 2, Belinda Burke, Lisa Speedie, Bec Wall) defeated Beechworth 2 (Anne Duncan, Jo Slijkerman)

Best on Ground: Belinda Burke

 

Congratulations to Wodonga - 16 Boys Premiers

Wodonga 2 (Jack Dunstan, Axel Sullivan) defeated Magpies 0

Best on Ground: William Seymour

 

Congratulations to Magpies - 16 Girls Premiers

Magpies 5 (Sharakena O'Halloran 3, Ellie Jarratt, Letesha O'Halloran) defeated Wodonga 2 (Simone Flanagan, Rylee Pontt)

Best on Ground: Rylee Pontt

 

Congratulations to Wodonga- U14 Boys Premiers

Wombats 3 (Seth Leach 3) defeated Magies White 2 (Hamish Morrison 2)

Best on Ground: Charlie Dunstan

 

Congratulations to Magpies- U14 Girls Premiers

Magpies 2 (Ava McFarlane 2) defeated Scots-Norths 1 (Emily Nakagawa)

Best on Ground: Ellie Jarratt

 

Congratulations to Magpies Black - U12 Boys Premiers

Magpies Black 3 (Harrison Clarke 3) defeated United 0

Best on Ground: Harrison Clarke

 

Congratulations to United- U12 Girls Premiers

United 5 (Bella Green 2, Darby Andrews, Clodagh Blain, Zoe Davis) defeated Norths 0

Best on Ground: Bella Green

Congratualtions to Marije Van Epenhuijsen.  

Congratulations to the following winners:

U16 girls:  Piper Lockley-Hinschen from Falcons HC

U16 boys:  Aaron Sonter from Wodonga HC

U14 girls:  Ella Henderson from Wombats HC

U14 boys: Seth Albon from Wodonga HC

U12 girls:  Abigail Case from Scots HC 

U12 boys: Aiden Hill from Norths HC

 

Congratulations to the following winners of the Best & Fairest awards

Division 1 Men        Sam Quick

Division 1 Women   Kate Reynolds

Division 2 Men        Robert Cuttler

Division 2 Women   Madeline Poulton & Taylor Rosewarne

Division 3 Men        Mathew Russell

Division 3 Women   Tahlia Hicks

Details of all votes below.

The Hockey 8’s competition developed by Ross Maggs and his team in 2010 is an innovative end of season celebration of the sport offering an opportunity for experienced and emerging players to share experiences with fund raising for local charities and junior development. In the last ten years Hockey 8’s has raised over $70,000 for these two purposes.

 

We need (link to nomination form below)

Committee         given the time frame and work load a committee minimum of eight is required

Players               there is a need for 4 male and 4 female teams with 12 players per team (total of 96 players)

 

Proposed structure 

Week 1 (25 October)    Hockey 8’s round robin

Week 2 (1 November)  Hockey 8’s round robin

Week 3 (8November)   including

  1. Hockey 8’s finals
  2. Veterans two teams over 50 years
  3. Bendigo versus Albury (Andrew Maggs match)

 

Please submit nominations here by COB 14 September

Team selection, Captains and Coaches will be appointed by the committee two weeks before Week 1

Indoor hockey will be running over the summer starting on 9 October!

For details please see the attached flyer

Twilight will run again at the end of the season on a Tuesday night. 

Nominations are open and will close on Sunday 6 October.  We need a minimum of 8 teams for the competition to go ahead.  No late entries accepted.

Twilight dates will be: 15-Oct, 22-Oct, 29-Oct, 05-Nov, 12-Nov, 19-Nov, 26-Nov & 03-Dec

HAW Senior Best and Fairest Presentation night is Friday 6th of September 2018 in the Stanley Room at the Commercial Club from 6:30pm.  See the attached flyer for details

Tickets can be obtained from clubs or the HAW office. 

On Sunday July 28 HAW are holding an Interleague Day in conjunction with Wagga and Goulburn Valley associations. 

We are looking for junior players, coaches, umpires and any other persons that might like to be involved in the day.

 

See the attached for flyer on what is planned for a new player experience to join other players across the region for an enjoyable day of competition, coaching and learning.

Entry forms can be sent to the office - admin@haw.net.au

Applications close at 9am on Monday 22 July

Rachael Lynch, long time GK for the Hockeyroos will be in Albury on 18 July and will be running a clinic for GK's.  Places are limited.  Read the attached flyer for details.

Page 1 of 13First   Previous   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Next   Last