HAW Office Hours

Until the end of 2018:
Mon: 10-2pm
Tue;  10-2pm
Wed; closed
Thur: 10-2pm
Fri: closed

 

Phone: 02 6041 3417
Mobile: 0417 688 852 (if urgent)
Or contact the relevant board member.  Detais here

 


 


 


 

 

HertzLogo.jpg

Entries for 'Operations'

Hockey Albury Wodonga (HAW)

2015 Capital League Presentation Night

___________________________________________________________________

 

Please join us:

When:        Friday 9 October 2015

Where:      The Stable Bar - Sodens Hotel

Time:         7.00pm

Dress:       Cocktail

Cost:          $35 per head includes mini meals and finger food throughout the night, and some subsidised drinks!

 Please      RSVP – Spitfires to Brian Wild (0419 291 027) or Strikers to Nan Latta (0408 737 990) by 2 October 2015.

 

Veteran Women
Norths vs Falcons
Final Score: Norths 4 Falcons 1
Congratulations to Norths on becoming Hockey Albury Wodonga’s Veteran Women 2015 PREMIERS


Division 1 Men
CR United vs Falcons
Half Time: CR United lead 5 - 1
Full Time: Falcons score a goal 5 - 2
Final Score: CR United 5 Falcons 2
Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Division 1 Men 2015 PREMIERS

 

Division 1 Women

CR United vs Falcons

Half Time: CR United Score making it 1 - 0

Full Time: CR United score again 2 – 0

Final Score: CR United 2 Falcons 0

Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Division 1 Women 2015 PREMIERS

 

Division 2 Men

Wodonga vs CR United Red

Half Time: Wodonga Score twice making it 2 - 0

Full Time: Wodonga score again 3 – 0

Final Score: Wodonga 3 CR United 0

Congratulations to Wodonga on becoming Hockey Albury Wodonga’s Division 2 Men 2015 PREMIERS


Division 2 Women

Wombats vs CR United

Half Time: Wombats score twice making it 2 – 0

Full Time: Wombats score again 3 – 0

Final Score: Wombats 3 CR United 0

Congratulations to Wombats on becoming Hockey Albury Wodonga’s Division 2 Women 2015 PREMIERS

 

Division 3 Men

CR United vs Wodonga Maroon

Half Time: CR United score making it 1 – 0

Full Time: Score remains 1 – 0

Final Score: CR United 1 Wodonga Maroon 0

Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Division 3 Men 2015 PREMIERS


Division 3 Women

Magpies vs CR United

Half Time: CR United score making it 1 – 0

Full Time: Magpies score 1 – 1

Extra Time: No goal scored 1 – 1

Shoot Out Comp: CR United score 3 Magpies score 1

Final Score: CR United 4 Magpies 2

Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Division 3 Women 2015 PREMIERS

 

Under 12 Boys

Wodonga vs CR United

Half Time: Wodonga & CR United score 1 each 1 – 1

Full Time: Score remains even 1 – 1

Extra Time: Wodonga score a golden goal making it 2 - 1

Final Score: Wodonga 2 CR United 1

Congratulations to Wodonga on becoming Hockey Albury Wodonga’s Under 12 Boys 2015 PREMIERS


Under 12 Girls

CR United vs Beechworth

Half Time: CR United Winning 2 – 0

Full Time: CR United remain in the lead 3 – 0

Final Score: CR United 3 Beechworth 0

Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Under 12 Girls 2015 PREMIERS


Under 14 Boys

Wombats vs Scots

Half Time: Wombats Winning 4 – 2

Full Time: Wombats remain in the lead 10 – 3

Final Score: Wombats 10 Scots 3

Congratulations to Wombats on becoming Hockey Albury Wodonga’s Under 14 Boys 2015 PREMIERS


Under 14 Girls

CR United vs Magpies 

Half Time: CR United Winning 4 – 1 

Full Time: CR United remain in the lead 9 – 4

Final Score: CR United 9 Magpies 4 

Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Under 14 Girls 2015 PREMIERS 

 

Under 16 Boys

CR United vs Wombats

Half Time: CR United Winning 1 – 0 

Full Time: CR United Score again 2 – 0 

Final Score: CR United 2 Wombats 0 

Well done to Wombats for finishing minor premiers in the under 16 boys of 2015 

Congratulations to CR United on becoming Hockey Albury Wodonga’s Under 16 Boys 2015 PREMIERS 

 

Under 16 Girls 

CR United vs Wodonga 

Half Time: Wodonga Winning 2 – 0 

Full Time: CR United make it a draw 2 – 2 

Extra Time: No Goal Scored still 2 – 2 

Shoot-Out Comp: Wodonga scored 4, CR United 3 

Final Score: Wodonga 6 CR United 5 

Well done to CR United for finishing minor premiers in the under 16 girls of 2015 not losing a game in regular competition 

Congratulations to Wodonga on becoming Hockey Albury Wodonga’s Under 16 Girls 2015 PREMIERS

Congratulations to our 2015 Best & Fairest Winners:

 

Under 16 Girls: Imogen Albon

Under 16 Boys: Zac Gregory

 

Under 14 Girls: Emma Ronnfeldt & Rylee Pontt

Under 14 Boys: Caleb Therkildsen

 

Under 12 Girls: Eliza Gray

Under 12 Boys: Ryan Heagney


To view the full list of results please select the division below:

GRAND FINAL SCHEDULE

 

FRIDAY 11th September

U16 Girls              5:30pm              CR United vs Wodonga

U16 Boys             7:15pm              CR United vs Wombats

 

SATURDAY 12th September

U14 Girls             8.30am              CR United vs Magpies

U14 Boys            10.15am            Wombats vs Scots

U12 Girls             12.00pm            CR United vs Beechworth

U12 Boys            1.30pm               Wodonga vs CR United

Div 3 Women     3.00pm               Magpies vs CR United

Div 3 Men           4.45pm               CR United Red vs Wodonga Maroon

 

SUNDAY 13th September

Div 2 Women     10.00am             Wombats vs CR United

Div 2 Men           11.45am             Wodonga vs CR United Red

Div 1 Women     1.30pm                CR United vs Falcons

Div 1 Men            3.15pm               CR United vs Falcons

 

MONDAY 14th September

Vet Women       6.45pm                 Norths vs Falcons

 

Please click below to view Dugout Allocations

FRIDAY 4th September 

Under 16 Girls Wodonga 3 - 2 Norths 

Under 16 Boys Wombats 7 - 0 Magpies 


SATURDAY 5th September 

Under 14 Boys Scots 1 - 0 CR United 

Under 14 Girls Magpies 5 - 3 Falcons 

Under 12 Boys CR United 2 - 2 Wombats 

Under 12 Girls Beechworth 0 - 0 Scots 

Div 3 Men Wodonga Maroon 4 - 0 Norths

Div 3 Women CR United 3 - 0 Beechworth 


SUNDAY 6th September

Div 2 Men CR United Yellow 3 - 4 CR United Red 

Div 2 Women Norths 0 - 1 CR United 

Div 1 Men Falcons 2 - 1 Magpies 

Div 1 Women Falcons 2 - 2 Norths

Congratulations to our 2015 Best & Fairest Winners: 

 

Div 1 Men: JEREMY PAYNE

Div 1 Women: JESS MADDEN

 

Div 2 Men: CRAIG PONTT & BRYCE PHILPOTT

Div 2 Women: TEGAN RENNIE

 

Div 3 Men: SAMUEL QUICK

Div 3 Women: LYNNE PALUBISKI

 

Veteran Ladies: ANGELA MCDONALD

 

To view the full list of results please select the division below:

Friday 28th August

 

Division

Team

Score

Team

U16 Girls

CR United

2 - 2

Wodonga

U16 Girls

Norths

4 - 3

Wombats

U16 Boys

Wombats

3 – 4

CR United

U16 Boys

Magpies

3 - 2

Wangaratta

 

 

 

Saturday 29th August

 

Division

Team

Score

Team

U14 Girls

CR United

9 - 4

Magpies

U14 Girls

Falcons

4 - 3

Wodonga

U14 Boys

Wombats

9 - 0

Scots

U14 Boys

CR United

6 - 0

Wodonga

U12 Girls

CR United

1 - 0

Beechworth

U12 Girls

Scots

3 - 0

Magpies

U12 Boys

Wodonga

6 - 2

CR United

U12 Boys

Wombats

2 - 1

Sodens Magpies

Div 3 Women

CR United

1 - 3

Magpies

Div 3 Women

Beechworth

1 - 0

Norths Blue

Div 3 Men

United Red

1 - 0

Wodonga Maroon

Div 3 Men

United Yellow

0 - 3

Norths

 

 

 

Sunday 30th August

 

Division

Team

Score

Team

Div 2 Women

Wombats

2 - 0

Norths

Div 2 Women

United

2 - 1

Falcons

Div 2 Men

Wodonga

4 - 0

United Yellow

Div 2 Men

United Red

2 - 0

Falcons Orange

Div 1 Women

United

2 - 1

Falcons

Div 1 Women

Norths

3 - 2

Magpies

Div 1 Men

United

4 - 0

Falcons

Div 1 Men

Magpies

4 - 3

Wombats

With the final results being entered we can now confirm the top 4 teams from each division, well done on all those who have made it through to the semi-finals!


The Below table shows the allocated dugout for your games this weekend

SEMI FINALS

 

gold northern dugout

green southern dugout

U16GIRLS

Fri

28-Aug

ahc2

5.30pm

CR United

Wodonga

U16GIRLS

Fri

28-Aug

ahc1

5.45pm

Norths

Wombats

U16BOYS

Fri

28-Aug

ahc2

7.30pm

Wombats

CR United

U16BOYS

Fri

28-Aug

ahc1

7.45pm

Magpies

Wangaratta

U14GIRLS

Sat

29-Aug

ahc2

8.30am

CR United

Magpies

U14GIRLS

Sat

29-Aug

ahc1

8.45am

Falcons

Wodonga

U14BOYS

Sat

29-Aug

ahc2

10.15am

Wombats

Scots

U14BOYS

Sat

29-Aug

ahc1

10.30am

CR United

Wodonga

U12GIRLS

Sat

29-Aug

ahc2

12noon

CR United

Beechworth

U12GIRLS

Sat

29-Aug

ahc1

12.15pm

Scots

Magpies

U12BOYS

Sat

29-Aug

ahc2

1.30pm

Wodonga

CR United

U12BOYS

Sat

29-Aug

ahc1

1.45pm

Wombats

Sodens Magpies

3 WOMEN

Sat

29-Aug

ahc2

3pm

CR United

Magpies

3 WOMEN

Sat

29-Aug

ahc1

3.15pm

Beechworth

Norths Blue

3 MEN

Sat

29-Aug

ahc2

4.45pm

United Red

Wodonga Maroon

3 MEN

Sat

29-Aug

ahc1

5pm

United Yellow

Norths

 

 

 

 

 

 

 

2 WOMEN

Sun

30-Aug

ahc2

10am

Wombats

Norths

2 WOMEN

Sun

30-Aug

ahc1

10.15am

United

Falcons

2 MEN

Sun

30-Aug

ahc2

11.45am

Wodonga

United Yellow

2 MEN

Sun

30-Aug

ahc1

12noon

United Red

Falcons Orange

1 WOMEN

Sun

30-Aug

ahc2

1.30pm

United

Falcons

1 WOMEN

Sun

30-Aug

ahc1

1.45pm

Norths

Magpies

1 MEN

Sun

30-Aug

ahc2

3.15pm

United

Falcons

1 MEN

Sun

30-Aug

ahc1

3.30pm

Magpies

Wombats


Mixed Junior & Mixed Senior Indoor 16 Week Competition 

Starting 7th October 2015 @ YMCA Leisure Centre 

Please click below for more details:

We would like to congratulate the following players who have been selected to play in the 2015 Women's Masters Victorian State Teams at the 2015 Australian Women's Masters Championships:

 

Over 40's: Nan Latta

Over 45's: Cath Fisher & Ange McDonald

Over 50's: Kay Drummond & Lesley Foreman

Over 60's: Yvonne Wolfe

 

Well done to all, we wish you the best of luck, 

Full Team Lists can be found here: http://www.hockeyvictoria.org.au/NEWS/announcement-2015-womens-masters-state-teams

Page 10 of 11First   Previous   2  3  4  5  6  7  8  9  [10]  11  Next   Last